Devlet Belediye el ele

 ''KURUCAŞİLE Dünya Markası olacak''

      (Değerli Kurucasile.info izleyenleri, 2012 yılı ve 2013 yılı ilçemiz hakkındaki gelişmeleri, basın yayından takip ediyor ve sizlere özet haber olarak sunmak istiyoruz.)

 Bartın Milletvekili Yılmaz TUNÇ, Osmanlı yıllarından günümüze kadar gelerek, önemli başarılara imza atan geleneksel Ahşap Tekne ve Yat sektörü için ''Ahşap Tekne ve Yat imalatında, Kurucaşile dünya markası olacak'' dedi.

Bartın Kurucaşile kara yolunun 11km lik bölümü, gidiş gelişli 5 ad tünelle geçilecek. Tünellerin üçünde 550 kişilik bir şantiye ekibiyle çalışmalara devam ediliyor.

 Kurucaşile’ye 24 saat doktor ve ambulans hizmeti verecek olan Entegre Hastahane yapımına, Sağlık Bakanlığından onay alındı.

Kurucaşile bölgesinin 100 yıllık su sorununu çözecek olan; Aydoğmuş göleti içme suyu projesinin ön inceleme ve mühendislik hizmetleri ihale edildi.

Kurucaşile top sahası girişinden başlayarak Atatürk caddesi dahil, hastahane devamındaki viraja kadar 2,5 km lik karayolu beton parke ile kaplandı.

Kurucaşile Belediyesi, yeni çöp kamyonuna kavuştu.

 

Kurucaşile Belediye Başkanlığı ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının birlikte yürüttüğü bir proje ile Ahşap Yat sanatının, sağlıklı mekanlarda sürdürülmesi planlanmaktadır.Top sahasının çimlendirilmesi, 2013 yılı programına alındı.

 Kurucaşile Tekkeönü'n de kurulan, Piri Reis Ahşap Yat ve Tekne İmalatı Kooperatifi için tahsis ve plan çalışmaları ayrıca devam ediyor.

 Kurucaşile Belediyesi, yüksek okul öğretim programlarından, gemi inşa ve yat işletmeciliği bölümleri uygulama atölyesi için; Belediye iş makineleri hangarının üçte birini tahsis etti. Bölümler bu sene ilk mezunlarını verecek.

    

Milli Eğitim Bakanlığı Kapalı Spor Salonu, Kurucaşile Lisesi yanındaki arsaya yapılacak şekilde, 250.000 TL ödenek ayrılarak 2013 yılı yatırım programına alındı.

 Bartın Üniversitesi'nce "Batı Karadeniz 2.Gemi İnşa ve Entegre Sanayi Çalıştayı" düzenlendi ve ilçede yapılan anket sonuçları; Kurucaşile Geleneksel Ahşap Tekne ve Yat imalatı, sektör analizlerinde yerini aldı.

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Küre Dağları Milli Parkı tarafından yapılan,''Doğa Turizmi Gelişme (Master) Planı çalışmalarında, Kurucaşile Eko Turizm ve Eko Tarım değerleri de yer almaya devam ediyor.4942 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın