Ahmet ÜDER
ahmetuder@hotmail.com
Sahillerimize ne oluyor?
16/02/2013

Turizm cenneti Kapısuyu sahilleri can çekişiyor.

(haberx.com haber sitesinde 09.07.2012 tarihinde yayınlamış olduğum yazı)
Kap?suyu (427x161, 17Kb)

Kapısuyu muhtarlığının sosyal paylaşım sitesine koyduğu 2008 ve 2012 yılına ait iki adet fotoğrafa baktığımızda, maalesef dört yıl içerisinde cennet Kapısuyu'nun nasıl bir felakete sürüklendiğini görmek insanın içini acıtıyor...

Bugünlerde köyde büyük bir hareketlilik var, ne zaman sosyal paylaşım sitesine girsem, gerek köy muhtarının, gerek, her ne kadar artık maviliğini yitirdiyse de Kapısuyu Mavi Karadeniz sosyal paylaşım sitesinin ve gerekse de benim gibi bu köyde doğmuş büyümüş ve sonra da başka şehirlerde yaşayan ve de köyde yaşayan halkın büyük bir panik içinde olduğunu gözlemliyorum.

Oluşumundan bu yana tertemiz akan Kapısuyu deresinin Hes yatırımıyla nasıl yere yatırıldığının ve nakavt edildiğinin ispatı ortada.

Osmanlı İmparatorluğu’na da savaş gemisi yaptığı söylenen, geçmiş hükümetler döneminde de hiçbir destek alamayarak, gemi tersanelerinin tarihe karışmış olmasının ardından, geçimini sandal, küçük tekneler ve turizmle idame ettirmeye çalışan o güzelim Kapısuyu köyü ve halkının düştüğü bu içler acısı duruma kim ne zaman dur diyecek?

23.01.2011 tarihinde de gene Hes’le ilgili bir yazı yazmıştım. O dönemde daha yeni hizmete girmişti ve aradan geçen bir buçuk sene içerisinde felaketin boyutları gözler önündedir.

Kapısuyu hem deniziyle, hem de doğasıyla bakir bir turizm beldesi olmasının yanında, aynı zamanda Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından da “Küre Dağları Milli Parkı” ilan edilmiştir.

Deniz, çevre ve kumsalların bu denli çamur ve kirlilik içerisinde olması, inşaat sırasında da doğaya verilen zararların karşılığında can çekiştiren güzel köyüm Kapısuyu acaba kimlere nasıl  kazançlar sağlamış olabilir, bunu anlamış değilim.

Turizm bugün dünyada en önemli gelir kaynaklarından biri olarak değerlendirilirken, ülkemizde adeta turizm katliamı yapılmasını anlamak mümkün değil.

Hiçbir surette Hes veya diğer yatırımlara karşı değilim, ancak yatırımın yanında iyi bir arıtma tesisinin de mutlaka olması ve her zaman çalışır durumda olması gerekirken, çevre katliamı adeta göz göre göre yapılıyor düşüncesine kapılıyorum ve hayretler içinde kalıyorum.

Muhtarlığın vermiş olduğu bilgiye göre deniz ve kumsaldaki bu kirliliğin haftalardır devam ettiği ve bu konuda gerek valilik ve gerekse de kaymakamlık nezdinde girişimlerde bulunulduğu sosyal paylaşım sitesinde belirtilmiştir.

Bu konuda ilgili makamların gerekli hassasiyeti göstereceği, turizm sezonu olması dolayısıyla, bu konunun köklü bir çözüme kavuşturulacağına inanıyorum ve tesisin sorunlar halledilinceye kadar devre dışı bırakılması gerektiği düşüncesini taşıyorum.

Buradan ayrıca Orman ve Çevre Bakanı Sayın Profesör Dr. Veysel Eroğlu’na da sesleniyorum ve bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceği konusunda inancımı koruyorum.4389 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kapısuyu Tersanesinin hazin sonu - 03/03/2013
Bartın ili Kurucaşile ilçesi'nin şirin mi şirin bir sahil köü olan Kapısuyu, bir zamanlar bir zamanlar ülkemizin en büyük gemi sanayiine sahip idi.İdi diyorum çünkü, artık o günlerden eser yok malesef.
Kurucaşile-Kapısuyu’nda bir tatil keyfi… - 31/01/2013
İnci tanesi kumların üzerinde, denizin maviliklerini seyrederken sabah kahvaltınızı kendiniz hazırlayıp yapabilirsiniz.
Kapısuyu'nda Enerji Yatırımı ? - 22/01/2013
Kapısuyu'nda Enerji Yatımımı mı, Çevre Faciasımı?